Domain

Domainlerin Yaşam Döngüsü (Periyotlar)

Bir domain (alan adı) satın aldığınızda, genellikle tamamen size ait olduğu yanılgısı yaygındır. Ancak gerçek bu değildir!

Bir domaini 1 ila 10 yıl arasında kaydedebilirsiniz. Süresiz olarak yenileyebilirsiniz, ancak tam anlamıyla sahibi olamazsınız.

Domainler, Available (Kayıt Edilebilir), Active (Aktif), On Hold (Beklemede), Redemption (Cezalı İşlem) ve Pending Delete (Silinmeyi Bekliyor) olmak üzere beş aşamadan oluşur. Hadi birlikte detaylıca inceleyelim.

Available (Kayıt Edilebilir):

Bir domain, kayıt edilebilir durumdaysa, yani şu anda herhangi bir kuruluş tarafından kaydedilmemişse, available (kayıt edilebilir) olarak kabul edilir. İlk kaydeden domain sahibi olacağından dolayı acele etmeyi unutmamalısınız. Başkası sizden önce kaydedebilir!

Active (Aktif):

Bir domain kaydedildikten sonra active (aktif) hale gelir. Domain süresi boyunca bu aşamada kalır. Bu süre zarfında, başka biri tarafından kaydedilemez. Domaini 1 ila 10 yıl arasında kaydedebilirsiniz.

On Hold (Beklemede):

Bir domainin kayıt süresi sona erdikten sonra 1 gün boyunca on hold (beklemede) aşamasına geçer. Domainin süresi dolduğunda, e-postalarınız çalışmayı durdurur ve web siteniz erişime kapanır. Domaine erişmeye çalıştığınızda, park edildiğini belirten bir sayfa ile karşılaşırsınız.

Bu aşamada, domaini standart yenileme ücretleri üzerinden yenileyebilirsiniz. Domaini yenilemek, sitenizin aktif hale gelmesini ve e-postalarınızın çalışmaya devam etmesini sağlar. Bu aşamada süre 45 gündür.

Redemption (Cezalı İşlem):

Bu aşama, domainin yeniden uzatılması için sahibine tanınan son haktır. Bu hak, ICANN kuruluşu tarafından domain sahibine verilir. Domaini yenilemek için 30 gün içinde ceza bedelini (120 USD + KDV) ödemeniz gerekmektedir.

Pending Delete (Silinmeyi Bekliyor):

Pending delete (silinmeyi bekliyor) aşaması 5 gün sürer. Bu süre zarfında hiç kimse domaini kaydedemez veya yenileyemez.

Domain, 5 günün sonunda tekrar available (kayıt edilebilir) durumuna geçer ve ilk kaydeden domain yeni sahibi olur. Eğer domain sizin için önemli ve başkalarının kaydetmesinden endişe ediyorsanız, backorder yapmanızı tavsiye ederim. Böylece, domain boşa düştüğünde hemen kaydetme şansınız olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu